Cytaty o śmierci dobre na ostatnie pożegnanie
Od wielu lat poeci i artyści piszą słowa, które nas zachwycają. Niektórzy z nich stworzyli cytaty o śmieci. Są to zazwyczaj głębokie sentencje, które możemy wykorzystać podczas mowy pogrzebowej bądź w nekrologu. Również napisanie cytatu na szarfie pogrzebowej jest wyjątkowym pożegnaniem osoby bliskiej. Może być to również sentencja o przemijaniu, która wprowadza w refleksję nad życiem.
Śmierć, przemijanie i żałoba
Śmierć w pewnym momencie dotknie każdego z nas. Przemijanie jest naturalnym zjawiskiem. Od momentu narodzin zbliżamy się coraz bardziej do naszego końca. Ostatnim pożegnaniem z bliskimi jest pogrzeb, a następnie przechodzimy przez żałobę. Nie należy skrywać emocji, smutek i żal jest naturalnym zjawiskiem po utracie kogoś, z kim spędziło się część życia. Każdy z nas jest indywidualny i w zależności od umiejętności radzenia sobie z emocjami czas żałoby jest zróżnicowany. Warto dbać o dobre wspomnienia z osobą, którą musieliśmy pożegnać.
Przeczytaj także: Pieśni żałobne
Znane cytaty o śmierci
Wielu autorów na przestrzeni lat stworzyło sentencje, które są adekwatne do dnia dzisiejszego i odzwierciedlają nasze życie. Wśród nich możemy napotkać cytaty o śmierci, czy cytaty o przemijaniu, które powodują pewnego rodzaju smutek, ale również przekazują ważne życiowe mądrości. Do najpopularniejszych i wciąż aktualnych cytatów zaliczamy:
- „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” – Ks. Jan Twardowski. Sentencja polskiego duchownego poety przedstawia rzeczywistość i informuje, iż utrata najbliższym może zdarzyć się w momentach najmniej spodziewanych i nagłych.
- „Bliskość śmierci zawsze sprawia, że staramy się żyć lepiej” – Paulo Coelho. Brazylijski pisarz i poeta przegazuje w swoim cytacie informacje na temat tego, jak wiele osób docenia rzeczy, które znajdują się w otoczeniu oraz docenia ludzi, dopiero w momencie, kiedy nadchodzi śmierć.
- „Kiedy przychodzi śmierć, dobra tego świata tylko przeszkadzają. Nie zabierzemy ich ze sobą” – Jan Maria Vianney. Francuski ksiądz podkreśla, iż żadne dobra materialne nie będą nam towarzyszyć po śmierci. To wprowadza w pewną refleksję na temat tego, czy warto całe życie zabiegać o osiągnięcie bogactwa, jeżeli możemy się nim cieszyć tylko teraz za życia.
- „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – Wisława Szymborska. Polska poetka przypomina, że istotna jest pamięć o zmarłych. Dopóki o nich nie zapomnimy, pozostaną żywi w naszych sercach.
- „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia, żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem to dalej my a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia” – Albert Einstein. To piękna myśl, która daje nadzieje na pewny rodzaj życia po śmierci. Autor zaznacza, że nasze istnienie nie kończy się wraz z naszą śmiercią, ponieważ cząstka każdego z nas żyje w krewnych i rodzinie.
Zdjęcie główne autorstwa Myriams-Fotos z Pixabay