Kondolencje sms

Czym są kondolencje?

Kondolencje to wyrazy współczucia i wsparcia składane członkom rodziny lub bliskim zmarłego po jego śmierci. Tradycyjnie przekazywane są zwykle bezpośrednio po pogrzebie, często jeszcze na cmentarzu. Natomiast osoby nieobecne na ceremonii zazwyczaj składają je korespondencyjnie, najczęściej w formie listu. 

Czy można składać kondolencje smsem?

Wiele osób zastanawia się, czy wypada złożyć kondolencje smsem. Odpowiedź nie jest oczywista. Należy bardzo dobrze przemyśleć taką decyzję, zwłaszcza biorąc pod uwagę charakter osoby, do której mają być skierowane. Niektórzy mogą poczuć się urażeni, kiedy otrzymają kondolencje za pośrednictwem sms. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, a także mocno przywiązanych do tradycji.

Szczególnie wtedy najlepiej przekazać wyrazy współczucia osobiście, ewentualnie poprzez tradycyjny list, bądź w rozmowie telefonicznej. Jednak jeśli takie sposoby nie są dostępne, można rozważyć kondolencje sms. Składając w ten sposób wyrazy współczucia warto postarać się, by były one poprawne językowo i pięknie zredagowane, a ich treść wyrażała wsparcie i żal. 

Jak składać kondolencje?

Pisząc kondolencje można użyć własnych słów lub wykorzystać gotowe wzory kondolencji. Za pośrednictwem wiadomości tekstowej można wysłać krótkie wyrazy współczucia, przykładowo: „Najszczersze kondolencje z powodu śmierci ojca”, albo: „Moje kondolencje z powodu śmierci mamy”, ewentualnie: „Proszę przyjąć szczere wyrazy współczucia w związku ze śmiercią Pani męża”.Nie ma konieczności, aby wysyłać długą wiadomość, wystarczą krótkie kondolencje.

Są jednak osoby, którym bardzo zależy na bardziej rozbudowanych wyrazach współczucia. Wówczas jako przykład kondolencji sms może także służyć odpowiedni cytat. Często w kondolencje z powodu śmierci wplatane są myśli księdza Jana Twardowskiego: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”, albo: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Decydując się przekazanie wyrazów współczucia w formie wiadomości tekstowej, zawsze dobrze zadbać, aby były to jak najpiękniejsze kondolencje sms.

Podziękowanie za kondolencje

Osoba, która otrzymała kondolencje może, choć nie musi na nie odpowiedzieć. Często zdarza się tak, że bliscy czują ogromny żal i smutek po odejściu ukochanej osoby i nie będą mieli sił, by odpowiedzieć na otrzymane wyrazy współczucia. Dlatego nie należy się obrażać za brak takiej reakcji. Jeśli jednak osoba bliska zechce odpisać na otrzymane wiadomości, zwykle wyraża wdzięczność za otrzymane wsparcie. Przykładowo może posłużyć się słowami: „Serdecznie dziękuję za pamięć i wsparcie”, albo „Dziękuję za otrzymane kondolencje”.

Przeczytaj także: Jak napisać mowę pogrzebową?

Moje kondolencje …

Niezależnie od formy i długości kondolencji ważne, aby były one szczere i płynęły z serca. Także oferując w nich pomoc należy pamiętać, żeby nie były to puste słowa, ale realna i szczera inicjatywa. 

Zdjęcie główne autorstwa relexahotels z Pixabay

Powrót na górę