Czyszczenie grobów

Czyszczenie grobów to ważny aspekt opieki nad grobem i prawidłowego utrzymania pomnika w dobrym stanie przez wiele lat. W dzisiejszym artykule przekażemy praktyczne porady jak czyścić grób, by utrzymać go w dobrej kondycji.

Rodzaje nagrobków

Ówcześnie wybieramy takie płyty, które staną się wieczną pamiątką po zmarłym

Klasyczne nagrobki w Polsce znane są również pod nazwą pomniki nagrobne. Składają się one zwyczajowo z dwóch elementów – poziomej płyty grobowej oraz pionowej płyty umieszczanej u szczytu grobu. Choć dawniej często wykonywane były z drewna, wspócześnie zostało ono wyparte przez zdecydowanie trwalsze surowce. Najczęściej wybierane dziś materiały do płyty nagrobnej to zazwyczaj kamienie naturalne lub ich mieszanki. Należą do nich przede wszystkim:

  • piaskowiec,
  • marmur,
  • naturalny kamień,
  • lastryko,
  • beton.
nagrobki wykonywne są z różnych materiałów


Czyszczenie grobów

Konserwacja nagrobków uzależniona jest od użytego materiału

Choć panuje coraz większa dowolność w doborze ostatecznych kształtów pomnika, pielęgnacja nagrobków zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane. Innego czyszczenia wymaga wytrzymałe lastryko, a innego nieco mniej odporny piaskowiec. Chodzi nie tylko o porowatość surowca, ale także jego odporność na szorowanie, matowienie i to, jak reaguje na różne rodzaje detergentów.

Czyszczenie pomnika z piaskowca

Czyszczenie grobów z piaskowca wymaga szczególnej uwagi. Jego piękna, żółtawa barwa wyróżnia pomnik na tle popularniejszych na polskich cmentarzach materiałów, ale jednocześnie sprawia, że grób wymaga częstszej pielęgnacji – wszelkie zabrudzenia są lepiej widoczne niż na ciemniejszych nagrobkach. A zatem czym czyścić pomnik z piaskowca? Bezpiecznie będzie jeśli użyjemy rozcieńczonego mydła malarskiego i miękkich gąbek.

Czyszczenie pomnika z marmuru

Jeśli chodzi o groby z innego wyjątkowo eksluzywnego materiału, czyli marmuru – te prawidłowo pielęgnowane zachowają swój pierwotny wygląd nawet do 10 lat. Podstawową zasadą jest to, by nie czyścić płyty, jeśli dostrzeżemy na niej jakiekolwiek uszkodzenia – możemy nieopatrznie je pogłębić. Taką płytą musi zająć się kamieniarz. Jeśli jednak płyta jest w dobrym stanie, sprzątanie grobów z marmuru zaczynamy od usunięcia liści i resztek roślin, następnie spryskujemy powierzchnię dużą ilością wody i usuwamy zabrudzenia przy użyciu miękkiej szmatki lub gąbki.

każdy pomnik wymaga innego czyszczenia

Czyszczenie pomnika z naturalnego kamienia

Jednym z najpopularniejszych wyborów jeśli chodzi o materiał na pomnik jest naturalny kamień i nie powinno to dziwić – takie nagrobki mają wiele zalet. Są twarde i wytrzymałe, dzielnie opierają się więc starzeniu wskutek upływającego czasu. Gorzej radzą sobie jednak z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, dlatego w sezonie deszczowym zaleca się mycie ich co najmniej raz w miesiącu aby uniknąć matowienia powierzchni płyty. Czyszczenie takie powinno odbywać się przy użyciu miękkiej gąbki lub szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie z niewielkim dodatkiem octu lub delikatnego detergentu.

Czyszczenie pomnika z lastryko

Lastryko to materiał uzyskiwany z mieszaniny wody, cementu, grysu i barwnika. Zarówno kamieniarstwo jak i konsumenci ukochali ten produkt. Jest niezwykle popularny ze względu na swoją trwałość, stosunkowo niską cenę i estetyczny wygląd. Odpowiedź na pytanie jak czyścić nagrobek z lastryko jest bardzo prosta. Dobrze zakonserwowane lastryko odporne jest na mycie i szorowanie, mycie grobu wykonanego z tego materiału nie wymaga więc specjalistycznej wiedzy. Do czyszczenia pomnika z lastryko możemy użyć nawet silnych detergentów i twardej szczotki.

Czyszczenie pomnika z betonu

Odpowiedź na pytanie czym czyścić pomnik z betonu jest już trudniejsza. Niemal każda metoda czyszczenia może wiązać się z mniejszymi lub większymi ubytkami w materiale. Najlepiej sprawdza się myjka ciśnieniowa, dzięki której wyczyścić grób możemy przy użyciu samej tylko wody, ale równie dobre efekty uzyskamy przy starannym czyszczeniu gąbką namoczoną w delikatnym detergencie. W obu przypadkach beton może zostać naruszony – w takim wypadku konieczne będzie uzupełnienie ubytku za pomocą specjalnej zaprawy.



Czyszczenie grobów to rodzaj sztuki

Tylko prawidłowa pielęgnacja gwarantuje długowieczność pomnika

Czyszczenie grobów może wydawać się łatwe, jednak w praktyce często popełniamy błędy. Szorowanie marmuru lub próby czyszczenia go, gdy doszło do jakichś uszkodzeń może zrujnować nagrobek, podobnie jak użycie nieprawidłowych produktów zmatowi kamień.

Dodatkowo, żeby grób upamiętniał zmarłego jak najdłużej, trzeba wiedzieć jak konserwować pomniki. Jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie utrzymywać pomniki naszych zmarłych w dobrym stanie, warto zamówić profesjonalną usługę mycia i czyszczenia grobów.

czyszczenie grobów
właściwa pielęgnacja i czyszczenie grobów

Profesjonalne firmy pogrzebowe doskonale wiedzą jak nabłyszczyć marmur, konserwować pomnik z piaskowca, zaimpregnować beton, a także jaki środek dobrać do usunięcia mocnych zabrudzeń z kamienia lub jakim woskiem czy preparatem pokryć lastryko by chronić płytę przed wilgocią i powstającymi wskutek niej pęknięciami. Doskonale orientują się również jak uporać się z popularnym problemem jakim jest porastający pomniki mech. A przede wszystkim – posiadają aktualną wiedzę na temat tego czym czyścić pomnik niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany.

Mycie grobów to usługa szczególnie przydatna w wypadku gdy mamy pod opieką kilka nagrobków, wykonanych z różnych surowców lub usytuowanych w różnych miejscach cmentarza, czy nawet miasta. Zamówienie profesjonalnej usługi czyszczenia i mycia grobów pozwala zapomnieć na chwilę o przyziemnych sprawach, by móc poświęcić całą uwagę pamięci zmarłego.

Wiele osób dzieli się swoją wiedzą na tematy funeralne prowadząc blogi tematyczne zawierające porady pogrzebowe. Warto skorzystać z tych porad, ponieważ są one w większości przypadków darmowe, a wiedza, którą pozyskamy przyda nam się w trudnych chwilach.

Powrót na górę