Karawany

Karawany pogrzebowe są pojazdami specyficznymi. W ich wypadku to nie osiągi ani ilość koni jest najważniejsza. Mają być przede wszystkim ciche i wytworne.

Dzisiaj postaramy się przybliżyć specyfikę pojazdów na ostatnią podróż.

Historia karawanów – od wozu z sianem do samochodu

Ewolucja karawanów pogrzebowych na przestrzeni wieków. Od prostych wozów do pierwszych aut.

W ludziach potrzeba godnego pożegnania zmarłego istniała właściwie od zawsze. W wielu kulturach wykształciła się tradycja takiego czy innego korowodu pogrzebowego.

Zwłoki często były niesione, a jeśli krewni mogli sobie na to pozwolić, wiezione. Pierwotnie za środek transportu służył po prostu wóz – niekiedy wyłożony sianem.

Z czasem pojawiły się zaprzęgi dedykowane do ostatniej podróży. W literaturze pierwsze wzmianki na ich temat pojawiają się w siedemnastym wieku. Można więc uznać, że karawany, jakie znamy teraz pojawiły się właśnie w tym okresie.

Historyczne powozy przypominały karoce z miejscem do leżenia. Były bardzo bogato zdobione i obowiązkowo pomalowane na czarno.

Wozy pogrzebowe napędzane siłą mechaniczną pojawiły się na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

Jeden z modeli, który mocno zapisał się w historii, to ten skonstruowany przez H.D. Ludlowa. W 1909 roku ten chicagowski przedsiębiorca zaprezentował światu pojazd zbudowany z tylnej części karawanu konnego oraz automobilu.

Czym różnią się dawne karawany pogrzebowe od obecnych?

Jak zmieniły się karawany pogrzebowe od czasów pierwszego modelu spalinowego Ludlowa?

Niektóre z wczesnych karawanów bardzo wyraźnie przejmowały cechy swoich konnych poprzedników. Na przykład tył wozu pogrzebowego RockFalls z 1921 jest bardzo mocno zdobiony. Trend pewnego przesytu słabł razem z latami. Karawany w okolicach połowy wieku dwudziestego dalej przypominały ekskluzywne limuzyny (i często były stylizowane na auta retro).

Dzisiaj z tej tradycji pozostał właściwie tylko kształt i kolor. Obecnie karawany dalej są podłużne i czarne. Miejsce bogatych rzeźbień zajęły proste ale wysmakowane nadruki informujące o przeznaczeniu pojazdu.

Aktualne wymogi techniczne i sanitarne dla karawanów w Polsce

Jakie wymagania technologiczne musi spełniać samochód, aby mógł być karawanem?

Przewożenie zmarłych to dosyć delikatna sprawa. Nic więc dziwnego, że karawany pogrzebowe i związane z nimi technikalia są obwarowane dosyć dużą ilością wymogów. Większość z nich określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007. Wóz do ostatniej podróży musi więc posiadać:

  • oznakowanie jednoznacznie stwierdzające jego przeznaczenie
  • barierę, oddzielającą część dla kierowcy od ciała
  • zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny
  • zmywalną podłogę w części przeznaczonej dla ciała
  • wydzieloną przestrzeń dla środków dezynfekujących i myjących

Porównanie modeli karawanów dostępnych na rynku

Jakie modele karawanów możemy znaleźć na rynku? – od coupe do busów.

Jeśli chodzi o auta zbudowane z myślą o przewożeniu ciał zmarłych, na rynku dostępne są właściwie dwie podstawowe opcje.

Pierwsza to samochód osobowy, ale z przedłużonym i dostosowanym do swojej funkcji tyłem. Jest on bardziej zwrotny i pozwala na łatwiejsze znalezienie miejsca do parkowania. Przykład tego typu auta to Mercedes-Benz Klasy E (oczywiście wersja specjalna).

Drugą opcją są busy. Oczywiście takie auto jest bardziej masywne, ale jednocześnie pozwala na umieszczenie z tyłu większej ilości wieńców, kwiatów i wiązanek.

Samochód reprezentacyjny – dlaczego jest tak istotny podczas pogrzebu?

Jak auto wpływa na kreowanie podniosłej atmosfery podczas ostatniej podróży?

Karawan pogrzebowy to pojazd, bez którego pogrzeb właściwie nie może się odbyć. Po pierwsze ciężko wyobrazić sobie przewożenie trumny w samochodzie, który nie został zaprojektowany do tego celu.

Po drugie wysokiej klasy auto dostosowane do okoliczności jest elementem wytwarzania otoczki niezbędnej do tego, aby pogrzeb odbył się w odpowiednio podniosłej atmosferze.

Ostatnia podróż w stylu ekologicznym – elektryczne karawany

Elektryczne karawany nie tylko przewożą ciało, ale też dbają o środowisko.

Co ciekawe, pierwsze mechaniczne karawany były napędzane silnikami elektrycznymi. Jeszcze przed zaprezentowaniem wynalazku Ludlowa we wczesnym dwudziestym wieku podróżowali nimi niektórzy zmarli.

Oczywiście w tamtych czasach motory napędzane prądem były ekstremalnie mało efektywne. Dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie. Jeśli odległość od kościoła do cmentarza nie jest duża, zmarłego wiezie właśnie elektryczny karawan. Zazwyczaj jest to prosty Melex z elementami zaadaptowanymi do tej funkcji.

Nadaje się do tej funkcji idealnie, bo korowód pogrzebowy i tak ma się przemieszczać raczej niespiesznie.

Warto śledzić nowości funeralne, ponieważ zmiany, które zachodzą na rynku branży pogrzebowej dotyczą nie tylko ekologicznych karawanów.

Podsumowanie – na jaki karawan postawić w trakcie pogrzebu?

Rozważ wszystkie możliwe kwestie za i przeciw, przed wyborem karawanu.

Karawan pogrzebowy powinien być przede wszystkim w stu procentach sprawny technicznie. Oczywiście kluczowe są też kwestie estetyczne. W końcu to auto spełnia podczas pogrzebu funkcję reprezentacyjną.

Niekiedy wozy dobiera się też do charakteru osoby zmarłej bądź specyfiki sytuacji. Na przykład podczas pożegnania dzieci niekiedy używane są samochody w kolorze białym. Czasami rodzina zmarłego decyduje się też na wynajęcie klasycznego wozu konnego. Inaczej będzie również wyglądał dobór karawanu, jeżeli pogrzeb będzie przygotowywany dla celebrytów lub osób znanych. Pogrzeby osób znanych będą wymagały od zakładu pogrzebowego wybrania i dostosowania karawanu na najwyższym poziomie.

Powrót na górę