Czym różni się nekrolog od klepsydry?

Wielu z nas zastanawia się, jaka jest różnica między nekrologiem, a klepsydrą. Mimo iż forma obu informacji jest dość podobna, mają one pewne różnice. Czym różni się nekrolog od klepsydry?

Czym jest klepsydra?

Wiele osób zadaje sobie pytanie „Co to jest klepsydra?” Zwyczajowo to forma drukowana na kartce A4, informująca o śmierci w formie afiszu. Zazwyczaj umieszcza się ją w miejscach związanych z daną osobą na przykład na wejściu do klatki schodowej, drzwiach kościoła, czy w miejscu pracy. Na klepsydrze znajdziemy informację o dacie pogrzebu. Jej forma jest krótka i zwięzła. Dodatkowo często umieszcza się elementy graficzne w postaci krzyża oraz liści palmowych. Jest to dobra metoda informowania w lokalnych społecznościach i mniejszych miejscowościach.

Czym jest nekrolog?

W takim razie, jeżeli wiemy, czym jest klepsydra, to co to jest nekrolog? To bardziej rozbudowana forma informująca o śmierci danej osoby. Jest podawany do wiadomości publicznej za pomocą gazet bądź stron internetowych. Zwyczajowo jest on dłuższy od klepsydry i może zawierać podstawowe informacje o zmarłym. Dodatkowo podaje się datę oraz miejsce pogrzebu. W nekrologu przedstawią się również słowa żalu, bądź współczucia dla najbliższych. Można umieścić również informacje o przyczynie śmierci oraz krótką notkę biograficzną. Zazwyczaj umieszcza się datę urodzenia lub wiek zmarłego. Im osoba była bardziej znana, tym nekrolog jest stosunkowo dłuższy.

Przeczytaj także: Jaki jest koszt pogrzebu?

Czym różni się nekrolog od klepsydry?

Klepsydra oraz nekrolog są bardzo podobne w swojej formie. Czym różni się nekrolog od klepsydry? Główną różnicą jest miejsce umieszczania obu informacji. W przypadku klepsydry są to zazwyczaj miejsca publiczne, kościoły czy okolice domu zmarłego, natomiast nekrolog znajduje się w gazecie, bądź na stronach internetowych. Drugą ważną różnicą jest długość samego tekstu. Nekrologi mają formę rozbudowaną, natomiast klepsydry są bardziej informacyjne.

Klepsydra i nekrolog historycznie

Tradycyjne pisanie nekrologów w Polsce zostało zapoczątkowane na początku XIX wieku. Były to czasy, kiedy na cmentarzach panowała moda na estetyzację grobów. Jedne z pierwszych nekrologów w gazetach pojawiły się już w 1810 roku. W tamtych czasach, oprócz informacji o śmierci, mogliśmy znaleźć krótkie opisy biograficzne. Klepsydry pojawiły się nieco później. Te, które powstawały po wojnie, nie różniły się wyglądem, w porównaniu do współczesnych. Ich druk był wykonywany na kartkach formatu A4. Na każdej znajdował  się emblemat przedstawiający krzyż z liściem palmowym, bądź sam krzyż. Tekst był w czarnej ramce, co rozróżniało ją od nekrologu.

Zdjęcie główne autorstwa Andrew Martin z Pixabay

Powrót na górę