Cmentarze w Poznaniu

Sławni Polacy pochowani na poznańskich cmentarzach

W Poznaniu znajduje się wiele grobów słynnych osób, między innymi prezydentów, kompozytorów, lekarzy, czy naukowców. Największe skupisko znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych, umiejscowionego obok dwóch świątyń, św. Wojciecha i karmelitański św. Józefa, który powstał w latach 1808-1810. Znajdziemy tam groby takich osób jak:

  • Jarogniew Drwęski, który był pierwszym prezydentem, zaraz po odzyskaniu niepodległości. 
  • Cyryl Ratajski — polski polityk, minister spraw wewnętrznych oraz prezydent Poznania.
  • Hipolit Cegielski — polski polityk, filolog, dziennikarz oraz działacz społeczny. Nagrobek Polaka został wykonany z czerwonego piaskowca.
  • Raul Koczalski, był wybitnym pianistą oraz kompozytorem. Jego nagrobek został wybudowany w kształcie liry. 
  • Bolesław Krysiewicz – pediatra, społecznik oraz działacz niepodległościowy. Jego imię nosi poznański szpital dziecięcy.
  • Marceli Motty — nauczyciel, pisarz i działacz społeczny, autor „Przechadzanek po Poznaniu”.
  • Jan Konstanty Żupański, był słynnym księgarzem oraz wydawcom. 
  • gen. Stanisław Taczak – pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego.

Na górczyńskim cmentarzu na Łazarzu, odnaleźć można grób Franciszka Ratajczaka, który był słynnym działaczem niepodległościowym i wojskowym. Natomiast na cmentarzu na Junikowie, znajdują się nagrobki dwóch prezydentów Poznania: Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka oraz Macieja Frankiewicza. Odnaleźć tutaj można również groby działaczy społecznych, uczonych, profesorów, czy artystów. W Poznaniu znajduje się również grób najbogatszego Polaka — Jana Kulczyka, który spoczął w 2015 roku na cmentarzu jeżyckim. 

Jak znaleźć grób bliskich w Poznaniu? 

Do odnalezienia grobów na poznańskich cmentarzach, mogą posłużyć specjalne wyszukiwarki. Jedną z nich jest wyszukiwarka cmentarna na stronie miasta Poznań. Dane o pochówkach są aktualizowane co trzy miesiące, czyli w styczniu, kwietniu, lipcu oraz październiku. Aby odnaleźć nagrobek osoby zmarłej, zazwyczaj wystarczy znajomość imienia i nazwiska oraz cmentarza, na jakim jest pochowana. Jednakże, do dokładniejszego przeszukiwania, może być potrzebna informacja o dacie pogrzebu, bądź zgonu. Wystarczy wejść na stronę: https://www.poznan.pl/mim/necropolis/, wprowadzić poprawne dane i kliknąć „Szukaj”. Jeżeli nie znamy dokładnych dat, pojawią się wszystkie osoby o takim samym imieniu i nazwisku. 

Drugą dostępną wyszukiwarką jest Portal Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania – zestawienie osób zmarłych i grobów na poznańskich cmentarzach. Do odnalezienia, osoby zmarłej również potrzebujemy znajomości imienia i nazwiska. Do wprowadzenia mamy: nazwę cmentarza, rodzaj, nr pola, nr kwatery, nr rzędu, nr miejsca, datę urodzenia oraz datę zgonu. Znajomość wszystkich wymienionych danych nie jest konieczna, jednakże im więcej zostanie wprowadzonych, tym wyszukiwanie będzie dokładniejsze. Po odnalezieniu danego grobu mamy dostęp do takich informacji jak, nazwa cmentarza, rodzaj, dokładne usytuowanie nagrobku, ilość osób w grobie, datę urodzenia, zgonu, pogrzebu oraz informację czy jest on opłacony. 

Porady pogrzebowe na temat organizacji pochówku znajdziesz na stronie Pogrzeby w Polsce.

Cmentarze komunalne w Poznaniu

Do cmentarzy komunalnych znajdujących się na terenie poznania zaliczamy: Cmentarz Komunalny Miłostowo o powierzchni 98,69 ha oraz Cmentarz Komunalny Junikowo, zajmujący 92,69 ha. Główne wejścia do cmentarza znajdującego się na Miłostowie mamy od ulicy Gnieźnieńskiej oraz Warszawskiej. Na terenie znajduje się około 46 tysięcy mogił, a liczba osób pochowanych wynosi 80 500. Jest to największy poznański cmentarz oraz drugi pod względem ilości osób spoczywających w tej nekropoli. Cmentarz na Miłostowie powstał w 1943 roku, a na jego terenie znajdują się kwatery żołnierzy polskich, niemieckich oraz radzieckich. Główne wejścia do cmentarza na Junikowie, usytuowane są od ulicy Grunwaldzkiej. Został on zbudowany na terenie dawnych poligonów wojskowych. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1948 roku. Jest to drugi co do wielkości cmentarz znajdujący się na terenie Poznania. Liczba osób pochowanych wynosi 156 300, co czyni go największym cmentarzem, pod względem ilości osób spoczywających.

Cmentarze parafialne w Poznaniu 

Na terenie Poznania znajduje się wiele cmentarzy parafialnych, niektóre z nich są już nieczynne. Poniżej znajduje się lista zawierająca cmentarze parafialne z wielkopolskiej stolicy:

  • Minikowo — cmentarz parafii pw. św. Antoniego Paderewskiego 
  • Samotnia — przy ulicy Samotnej
  • Bluszczowa — cmentarz parafii pw. Bożego Ciała
  • Braniewska-Lubowska — cmentarz parafii pw. Imienia Maryi 
  • Jeżycki (Nowina) — cmentarz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana. Jest to zabytkowa nekropolia założona w 1905 roku. Znajduje się na zbiegu ulicy Szpitalnej oraz Nowina
  • Chrobrego — cmentarz parafii pw. św. Stanisława Kostki 
  • Głuszyna — cmentarz parafii pw. św. Jakuba Większego Apostoła
  • Krzesiny — cmentarz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
  • Lutycka — cmentarz parafii pw. św. Jana Vianneya
  • Naramowice — cmentarz parafii św. Matki Bożej Częstochowskiej 
  • św. Wojciecha
  • Bohaterów Polskich
  • Garnizonowy
  • Zasłużonych Wielkopolan — założony na początku XIX wieku. Znajduje się na wzgórzu św. Wojciecha. Spoczywają tam osoby, zasłużone oraz znane. 
  • Żołnierzy Brytyjskich — cmentarz wojenny Wspólnoty Brytyjskiej
  • Żołnierzy Radzieckich
  • Górczyn — cmentarz parafii św. Matki Boskiej Bolesnej. Jest położony przy ulicy Ściegiennego. Jego teren zajmuje 5,1 ha i został założony w 1910 roku.

Cmentarze żydowskie na terenie Poznania 

Poznański cmentarz żydowski zmieniał kilkukrotnie swoją lokalizację. Najnowszą była ulica Głogowska. Powstał w momencie likwidacji cmentarza na Muszej Górze, która była usytuowana na dzisiejszych terenach placu Wolności. Za datę powstania przyjmuje się 1804 rok, niestety w latach 40 XX wieku został zlikwidowany.  W trakcie II wojny światowej wiele nagrobków zostało doszczętnie zniszczonych. Te, które przetrwały zostały częściowo przeniesione na cmentarz Miłostowo. Fragmenty zniszczonych nagrobków zostały umieszczone w lapidarium oraz zbiorowych mogiłach ofiar hitlerowskiego terroru.

Cmentarze zabytkowe w Poznaniu

W Poznaniu możemy odnaleźć 4 cmentarze zabytkowe. Pierwszym z nich jest Cmentarz Bohaterów Polskich. Jego datą powstania jest 1945 rok. Na terenie znajdują się groby ofiar w walce o zdobycie Cytadeli oraz walk o niepodległość w latach 1939-1959. Cmentarz Bohaterów Polskich znajduje się na alejach Armii Poznań. Drugą zabytkową nekropolią jest Cmentarz Bohaterów Radzieckich. Znajduje się pod tym samym adresem, co wyżej wymieniony. Znajdują się tam groby żołnierzy, którzy walczyli o Poznań. Cmentarz przy ulicy Samotnej powstał w 1924 r. Przestał funkcjonować w 1945 roku, a w 1954 został przejęty przez władzę. Wraz z upływem lat, cmentarz coraz bardziej niszczał, jednakże istnieją pewne plany rewitalizacji. 

Nieistniejące cmentarze w Poznaniu

W Poznaniu znajdowało się wiele przy parafialnych cmentarzy, które z biegiem lat zostały zlikwidowane. Jednym z nich był cmentarz parafii św. Marcina, którego istnienie przypisuje się na XV wiek. Znajdował się na terenie dzisiejszego skrzyżowania Piekary oraz Świętego Marcina. Został zlikwidowany w XVIII wieku, a nowa nekropolia powstałą przy ulicy Towarowej.  Z upływem lat cmentarz został powiększony, jednakże podczas okupacji uległ zniszczeniu. Teraz jego tereny należą do Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kolejnymi cmentarzami, które z upływem lat zniknęły z map Poznania, były cmentarze farne, należące do parafii św. Marii Magdaleny. Pierwszy został wybudowany na obecnym Placu Kolegiackim. Z upływem lat cmentarze zostały przenoszone, a ostatecznie zniszczone podczas okupacji. Do cmentarzy, które zniknęły z Poznania, zaliczyć możemy: cmentarz parafii św. Pawła, cmentarze żydowskie oraz cmentarz parafii św. Rocha.

Powrót na górę