Konsolacje

Konsolacja co warto wiedzieć?

Konsolacja to spotkanie przy wspólnym posiłku po ceremonii pogrzebowej. Organizatorem jest najbliższa rodzina zmarłego. Celem spotkania jest wyrażenie wdzięczności osobom przybyłym na pogrzeb. Konsolacja odbywa się w domu bądź restauracji. Organizatorzy zwyczajowo wybierają restaurację, ponieważ w trudnych chwilach łatwiej, aby o przygotowanie posiłków zadbały osoby z zewnątrz. Konsolacje potocznie nazywamy stypami. Spotkanie po uroczystości pogrzebowej jest tradycją w Polsce i ma przynieść pocieszenie dla najbliższych.

Konsolacja w dobie pandemii

Od 2020 roku zmagamy się z pandemią COVID-19. Przed zorganizowaniem przyjęcia pożegnalnego warto zapoznać się z panującymi zasadami, ponieważ w dobie pandemii zostały wprowadzone pewne ograniczenia. Na konsolacji może przebywać maksymalnie 100 osób. Co drugi stolik powinien być wolny, a odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Sytuacja zmienia się w sposób dynamiczny, dlatego należy sprawdzać aktualne informacje na temat nałożonych ograniczeń.

Zaproszenia na konsolację

Organizując konsolację wiele osób zastanawia się w jaki sposób zaprosić gości. O stypie, można poinformować najbliższych zaraz po ceremonii pogrzebowej. Jednakże lepszą propozycją jest telefoniczne zawiadomienie żałobników o terminie pogrzebu oraz zaproszeniu na uroczysty obiad po ceremonii pożegnalnej. Niektóre osoby decydują się na pisemne zaproszenia na konsolację. Ogranicza to ryzyko odmowy ze strony gości. Treść powinna być krótka i zwarta. Należy zadbać o to, aby zaproszenia były eleganckie i proste, bez zbędnych elementów ozdabiających. Trzeba pamiętać o powadze, jaka towarzyszy takim spotkaniom. Jeżeli decydujemy się na przekazanie zaproszeń w formie pisemnej, przykładowo możemy napisać: Pozostając w głębokim żalu oraz smutku zapraszamy na konsolację, która odbędzie się dnia… o godzinie… w restauracji…

Przeczytaj także: Czy można składać kondolencje smsem?

Ile kosztuje zorganizowanie konsolacji?

Wiele osób, organizujących ceremonię pogrzebową zastanawiają się, ile kosztuje konsolacja. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Na koszty wpływ ma szereg czynników, między innymi miejscowość, lokal oraz przede wszystkim rodzaj posiłków, jaki wybieramy. Tradycyjny obiad, będzie stosunkowo tańszy, niż ten z deserem. Ceny konsolacji zależą również od miejsca przyjęcia. Stypy organizowane w małych miejscowościach bądź na wsiach przeciętnie kosztują 35-75 zł/os. W mieście Warszawa, przeciętny koszt waha się pomiędzy 100, a 200 zł za osobę, natomiast we Wrocławiu wynosi średnio 130 zł/os.

Zdjęcie główne autorstwa JamesDeMers from Pixabay

Powrót na górę