Kwiaty na pogrzeb

Kwiaty na pogrzeb

Tradycja wręczania kwiatów na pogrzebie

Wiązanka pogrzebowa to przepiękny sposób na wyrażenie tęsknoty za utraconą osobą. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, jak długa jest to tradycja. Kwiatowymi wieńcami ozdabiano grobowne już w starożytnym Rzymie, skąd najprawdopodobniej zaczerpnęli tą tradycję chrześcijanie. Kwiaty na pogrzeb mają przypominać o pamięci o zmarłej osobie, a także być wyrazem nadziei na życie wieczne. Szczególną wagę mają żywe kwiaty pogrzebowe – symbolizują one nieśmiertelność duszy.

Symbolika kwiatów i ich znaczenie

Kwiaty na pogrzeb w naszej kulturze jednoznacznie kojarzone są z chryzantemami – kupujemy je najczęściej z okazji dnia zmarłych lub hodujemy przez cały rok w ogrodzie, aby następnie przyozdobić nimi groby. Jednak warto pamiętać, że wiązanka na pogrzeb to nie tylko żółte lub białe chryzantemy, ale również inne, zjawiskowe kwiaty. Dobrym przykładem takich roślin są lilie – kwiaty symbolizujące niewinność i współczucie oraz mieczyki – symbol moralności. Natomiast równie popularne na wieńcach pogrzebowych hortensje przypominają o smutku i rozpaczy po utracie najbliższej osoby.

Wieniec, wiązanka, bukiet – jaką formę wybrać?

Osoby, które nie dawno utraciły osobę najbliższą dość często zadają sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej uczcić pamięć o zmarłym. Warto podkreślić, że zarówno okazały wieniec jak i prosty bukiet będzie przepięknym dowodem miłości do utraconej osoby, jeśli nasze uczucie jest szczere. Jednak w przypadku tak dużego dylematu warto przyjrzeć się najpopularniejszym opcjom.

Wieniec na pogrzeb

Jest to wieniec pogrzebowy złożony z kwiatów, który posiada konstrukcję do pionowego ustawienia. To właśnie dzięki specjalnym nóżkom jest on bardzo dobrze widoczny i łatwo go postawić niedaleko grobu, podczas ceremonii pogrzebowej.

Wiązanka na pogrzeb

Czyli wieniec o owalnym kształcie, który można ułożyć na trumnie, tam gdzie ułożona jest szarfa pogrzebowa. Nie posiada podstawki, która umożliwiałaby stanie w pozycji pionowej.

Bukiet

Klasyczny i najtańszy ze wszystkich powyższych opcji. Może być eleganckim dodatkiem, który ozdobi zarówno sam nagrobek, jak i trumnę podczas uroczystości.

Przeczytaj także: Ile kosztuje zorganizowanie konsolacji?

Wieniec pogrzebowy – z kwiatów sztucznych czy prawdziwych?

Wieniec pogrzebowy to tak jak napis na szarfie pogrzebowej niezwykle popularny element dekoracyjny trumny podczas pogrzebu. Może być on wykonany zarówno z kwiatów żywych, jak i tych sztucznych. Oczywiście obie opcje mają swoje plusy jak i minusy. Dla przykładu kwiaty sztuczne choć nie prezentują się najbardziej naturalnie, są bardzo trwałe i doskonale wyglądają przez cały rok. Natomiast kwiaty naturalne mimo, że są pięknie i cieszą oko muszą być wyjątkowo często wymieniane.

Zdjęcie główne autorstwa Johana Peña z Pixabay

Powrót na górę