Kwiaty na pogrzeb

Tradycja wręczania kwiatów na pogrzebie

Wiązanka pogrzebowa to przepiękny sposób na wyrażenie tęsknoty za utraconą osobą. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, jak długa jest to tradycja. Kwiatowymi wieńcami ozdabiano grobowne już w starożytnym Rzymie, skąd najprawdopodobniej zaczerpnęli tą tradycję chrześcijanie. Kwiaty na pogrzeb mają przypominać o pamięci o zmarłej osobie, a także być wyrazem nadziei na życie wieczne. Szczególną wagę mają żywe kwiaty pogrzebowe – symbolizują one nieśmiertelność duszy.

Pamiętać należy, że nawet jeśli kupujemy kwiaty by wesprzeć bliskich w przeżywaniu żałoby, to nie im powinniśmy je wręczyć. Wiązanki i wieńce pogrzebowe przeznaczone są dla osoby zmarłej, dlatego kładziemy je zawsze przy urnie, trumnie lub grobie i robimy to dopiero po zakończeniu ceremonii.

Symbolika kwiatów i ich znaczenie

Kwiaty na pogrzeb w naszej kulturze jednoznacznie kojarzone są z chryzantemami – kupujemy je najczęściej z okazji dnia zmarłych lub hodujemy przez cały rok w ogrodzie, aby następnie przyozdobić nimi groby. Jednak warto pamiętać, że wiązanka na pogrzeb to nie tylko żółte lub białe chryzantemy, ale również inne, zjawiskowe kwiaty. Dobrym przykładem takich roślin są lilie – kwiaty symbolizujące niewinność i współczucie oraz mieczyki – symbol moralności. Natomiast równie popularne na wieńcach pogrzebowych hortensje przypominają o smutku i rozpaczy po utracie najbliższej osoby.

Wieniec, wiązanka, bukiet – jaką formę wybrać?

Osoby, które nie dawno utraciły osobę najbliższą dość często zadają sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej uczcić pamięć o zmarłym. Warto podkreślić, że zarówno okazały wieniec jak i prosty bukiet będzie przepięknym dowodem miłości do utraconej osoby, jeśli nasze uczucie jest szczere. Jednak w przypadku tak dużego dylematu warto przyjrzeć się najpopularniejszym opcjom.

Aby okazać szacunek zmarłemu i wesprzeć bliskich w przeżywaniu żałoby warto wiedzieć, jakie kwiaty na pogrzeb wybrać i w jaki sposób je wręczyć. W przypadku osób nie należących do bliskich osoby zmarłej ani jego przyjaciół i rodziny, odpowiedni będzie pojedynczy kwiat lub bukiet. Jeśli jednak ze zmarłym łączyła nas zażyłość lub chcemy wesprzeć bliską nam osobę, która straciła ważnego członka rodziny lub przyjaciela, odpowiedniejszym wyborem będzie wieniec lub wiązanka pogrzebowa.

Wieniec na pogrzeb

Jest to wieniec pogrzebowy złożony z kwiatów, który posiada konstrukcję do pionowego ustawienia. To właśnie dzięki specjalnym nóżkom jest on bardzo dobrze widoczny i łatwo go postawić niedaleko grobu, podczas ceremonii pogrzebowej.

Złożony z ciasno ułożonych kwiatów stawiany jest pionowo przy grobie zmarłego

Wieniec pogrzebowy tradycyjnie niesiony jest w kondukcie pogrzebowym przez bliskich zmarłej osoby – rodzinę, przyjaciół. Następnie umieszczony będzie przy trumnie lub urnie zmarłej osoby, do czego używa się specjalistycznych stojaków. Zazwyczaj będą one dostępne w kaplicy, w której odbywa się pogrzeb.

Ze względu na jego przeznaczenie, wieniec powinien dobrze prezentować się postawiony pionowo. Zwyczajowo składa się więc z ciasno ułożonych kwiatów na podkładzie z pianki florystycznej, która nie tylko podtrzymuje bogatą kompozycję, ale również odżywia rośliny. Popularne kształty to serce, koło i elipsa.

Ceny wieńców mogą znacznie się różnić w zależności od ilości i gatunków użytych kwiatów oraz rodzaju zdobienia. Najtańsze możemy kupić już za 300zł, ale ceny tych naprawdę okazałych nieczęsto przekraczają granicę 1000zł.

Wiązanka na pogrzeb

Czyli wieniec o owalnym kształcie, który można ułożyć na trumnie, tam gdzie ułożona jest szarfa pogrzebowa. Nie posiada podstawki, która umożliwiałaby stanie w pozycji pionowej.

Położymy ją pod trumną, urną lub na grobie żegnanej osoby

Wiązanki kondolencyjne są dużo mniejsze i lżejsze od wieńca, a więc bardziej poręczne, gdy w drodze na pogrzeb czeka nas dłuższa podróż. Układa się je pod trumną lub urną zmarłej osoby, a także bezpośrednio na grobie. Ze względu na mniejsze rozmiary wiązanki występują w większej ilości kształtów niż wieńce. Poza sercem lub kołem zamówić możemy zazwyczaj również takie kompozycje jak półokrąg czy kształt krzyża.

Podobnie jak w przypadku wieńca, ceny wiązanek będą różniły się w zależności od okazałości bukietu oraz użytych kwiatów i zdobień. Jenak ze względu na to, że wiązanki na pogrzeb są zwykle dużo mniejsze niż wieńce, ich ceny zaczynają się już od 200zł dla najmniejszych i rzadko przekraczają 500zł dla największych.

Bukiet

Klasyczny i najtańszy ze wszystkich powyższych opcji. Może być eleganckim dodatkiem, który ozdobi zarówno sam nagrobek, jak i trumnę podczas uroczystości.

Przeczytaj także: Ile kosztuje zorganizowanie konsolacji?

Wieniec pogrzebowy – z kwiatów sztucznych czy prawdziwych?

Najczęściej do wiązanek i wieńców wybieramy żywe rośliny. Panuje obecnie duża dowolność co do gatunków i kolorów kompozycji kwiatów. Troszczymy się nie tylko o naszych bliskich i pamięć, o tych którzy odeszli, ale również o otaczający nasz świat, dlatego coraz częściej wybieramy wiązanki i wieńce pogrzebowe z naturalnych roślin.

Wybierając kwiaty pogrzebowe do kompozycji, którą pożegnamy zmarłą osobę, warto wziąć pod uwagę to, jaki ich gatunek zajmował szczególne miejsce w jej sercu. Uczyni to ostatnie pożegnanie bardziej osobistym. Jeśli nie posiadamy takiej wiedzy, jest kilka gatunków kwiatów, które szczególnie nadają się do wieńców i wiązanek:

  • Róże,
  • Lilie,
  • Gerbery,
  • Goździki,
  • Storczyki lub orchidee.

Wybieramy stonowane kolory, a jeśli zdecydujemy się na wyraziste, to zazwyczaj pozostajemy przy typowych dla tego typu kompozycji barwach jak czerwień lub fuksja.

Wieniec pogrzebowy to tak jak napis na szarfie pogrzebowej niezwykle popularny element dekoracyjny trumny podczas pogrzebu. Może być on wykonany zarówno z kwiatów żywych, jak i tych sztucznych. Oczywiście obie opcje mają swoje plusy jak i minusy. Dla przykładu kwiaty sztuczne choć nie prezentują się najbardziej naturalnie, są bardzo trwałe i doskonale wyglądają przez cały rok. Natomiast kwiaty naturalne mimo, że są pięknie i cieszą oko muszą być wyjątkowo często wymieniane.

Zdjęcie główne autorstwa Johana Peña z Pixabay

Powrót na górę